- Noc na ulicy Czereśniowej

“Noc na ulicy Czereśniowej” – książka, która rozwija dziecięcą wyobraźnię

Seria “Na ulicy Czereśniowej” stała się bardzo popularna na całym świecie. Swoją sławę zawdzięcza dość nietypowej formie, w jakiej wydawane są książeczki należące do cyklu. Żeby się o tym przekonać, warto zapoznać się z jakąkolwiek z nich. Można sięgnąć chociażby po Noc na ulicy Czereśniowej z TaniaKsiazka i sprawdzić, w czym tkwi ich wyjątkowość.

Co sprawia, że tę i inne książeczki tego cyklu uwielbiają dzieci?

Brak tekstu. W odróżnieniu od innych publikacji dla najmłodszych tutaj postawiono na inne rozwiązanie – własną inwencję. Zamiast czytania gotowych tekstów pociechy same są ich autorami! Cała zabawa polega na tym, że wymyśla się swoje dialogi, opisuje się scenki własnymi słowami i można za każdym razem stworzyć zupełnie inną opowieść. Daje to szerokie możliwości wyboru fabuły historii i przede wszystkim rozwija kreatywność. Dzięki temu dzieci mają więcej radości, ponieważ to one są twórcami. W ten sposób zwiększa się ich zainteresowanie tymi książkami z powodu głębszej interakcji. Najmłodsi są zaangażowani w proces twórczy i sam ten fakt ma wielkie znaczenie.

Co można ujrzeć nocą na ulicy Czereśniowej?

Na pewno nie pustkę i pogaszone światła w domach. Cicho też nie jest. W zasadzie to można się zdziwić, co się tam wyprawia. W parku trwa festyn i pokaz fajerwerków, niektórzy mieszkańcy wybrali się za to do biblioteki na nocne czytanie, nie brakuje spacerowiczów i można być też świadkiem pościgu za włamywaczem. A jest tego o wiele więcej! Na każdej stronie można zobaczyć różne formy aktywności, inne scenki oraz mnogość postaci i zwierząt. Gdyby nie księżyc na niebie i mrok można pomyśleć, że jest jak w samo południe w centrum miasta. Już samo to daje do zrozumienia, że mieszkańcy ulicy Czereśniowej są nieco zwariowani i zamiast spać wolą w tym czasie robić zupełnie co innego.

Rewelacyjna książeczka na każdy dzień

Noc na ulicy Czereśniowej” wyróżnia się kilkoma istotnymi elementami: dużymi stronami z zabawnymi ilustracjami, sporą ilością osób, zwierząt i detali umieszczonych na nich oraz przyjemną kolorystyką. Wszystko to składa się na śmieszną i fantastyczną całość. Rotraut Susanne Berner, autorka serii, stworzyła coś wyjątkowego. Zamiast zrobić to samo co jej koledzy i koleżanki po fachu, czyli pisać książki z tekstem, zdecydowała się tworzyć je bez słów. Tak powstał oryginalny cykl, który doskonale nadaje się do rozwijania przez dzieci kreatywności i przy okazji dostarcza dużo zabawy i śmiechu. Zachęcam do odwiedzin ulicy Czereśniowej i zakosztowania wspaniałej rozrywki.